Ago-Semajno 2007

27.12.2007-02.01.2008
Malbork

eopl
Dziennik Bałtycki

Język, który ludzi zbliża

Wiesława Maciejczak

Młodzi malborczycy, jeśli tylko zechcą, mogą nauczyć się języka esperanto. Na kursy zaprasza miejscowe koło esperanckie, a organizuje je z myślą o Światowym Spotkaniu Młodzieży, które odbędzie się w Malborku.

Najpierw nie o Malborku, a o Białymstoku. To miejsce szczególne dla esperantystów. Tu urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka międzynarodowego, w plebiscycie „Kuriera Porannego” wybrany Białostocczaninem XX Wieku zaraz przed światowej sławy dyrygentem, Jerzym Maksymiukiem. Jak wieść głosi, Maksymiuk podczas uroczystości wręczania tytułu dla Ludwika Zamenhofa na ręce wnuka, Krzysztofa Ludwika Zaleskiego-Zamenhofa, zagrał hymn esperanta na cześć laureata.

W sierpniu tego roku prezydent Białegostoku podczas Światowego Kongresu Esperanta w Jokohamie uroczyście ogłosił, że w roku 2009 z okazji 150 rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa Światowy Kongres Esperanta odbędzie się w Polsce, w Białymstoku.

– W rekordowo krótkim czasie, w ciągu tygodnia, zebraliśmy 3500 głosów poparcia mieszkańców miasta dla organizacji tej imprezy w Białymstoku – mówi Jarosław Parzyszek, prezes Fundacji Ludwika Zamenfoha.

Oblężenie gdzie indziej

Mimo że do kongresu jest jeszcze trochę czasu, przygotowania idą pełną parą. W Biurze Prezydenta Miasta Białystok, Tadeusza Truskolaskiego, została zatrudniona Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Jest to osoba o wyjątkowym talencie organizacyjnym, najwłaściwsza do koordynacji spraw związanych ze światowym kongresem. Będzie to wielkie wydarzenie dla Polski, dla esperanta. Może paść rekord w liczbie kongresowiczów. W ostatnim organizowanym w Polsce światowym kongresie z okazji 100-lecia esperanta, w 1987 r. w Warszawie, wzięło udział 5980 osób z całego świata. Ponieważ Białystok jest bliski sercom wszystkich esperantystów, może ich być więcej niż w stolicy Polski.

– To będzie prawdziwe oblężenie, tym razem nie Malborka, a Białegostoku – mówi z dumą Jarosław Parzyszek.

Malborscy esperantyści cieszą się ogromnie – tym razem pojadą na światowy kongres nie do Wilna, Florencji, Jokohamy czy Rotterdamu, tylko do Białegostoku.

Trzy miesiące nauki

Język esperanto jest genialnie prosty i stosunkowo łatwy do nauczenia.

– Malborczycy mogą się o tym przekonać na bezpłatnym kursie językowym (który za moment się zacznie - dop. red.) i przygotować się do udziału nie tylko w Światowym Kongresie Esperanta w Białymstoku, ale też do uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Młodzieży Ago-Semajno, które już w grudniu tego roku odbędzie się w naszym mieście – mówi Edward Kozyra, przewodniczący Malborskiego Koła Esperantystów Kastelo. Malbork został wybrany miejscem spotkania młodzieży ze względu na aktywność lokalnych działaczy.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, a dla młodzieży malborskiej nieprawdopodobna okazja do nawiązania międzynarodowych, młodzieżowych sympatii, esperanckich przyjaźni, które – jak wiem z własnego doświadczenia – są relacją zupełnie wyjątkową. Wiem, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie przygotować malborską młodzież do komunikowania się w języku esperanto na całkiem przyzwoitym poziomie – mówi o kursie Edward Kozyra.

Będzie świetna zabawa

Esperanto to język dodatkowy dla wszystkich, którzy chcą konwersować w międzynarodowym towarzystwie. Jednakowo muszą nauczyć się go nie tylko Polacy, Niemcy, Francuzi, Czesi, Włosi, Węgrzy czy Słowacy, ale też Anglicy. Esperanto zbliża ludzi i otwiera przed nimi świat.

– Będzie świetna zabawa, różna muzyka, młodzieżowe prezentacje innych kultur – tak było w Zakopanem, Nowym Sączu i tak z pewnością będzie w Malborku – mówi Ireneusz Bobrzak, prezes Warszawskiego Klubu Miłośników Esperanto „Varsovia Vento”, organizator spotkania Ago-Semajno.

Nasi partnerzy i wpółorganizatorzy

EkMASI SKEJ KEJ FLEJA IEJ
KEJA Muzeum Zamkowe w Malborku

Nasi patroni honorowi

Marszałek Senatu RP Marszałek Województwa Pomorskiego Prezydent Miasta Gdańska Starosta Powiatu Malborskiego Burmistrz Miasta Pelplina
Burzmistrz Miasta Malborka Przewodniczący Rady Miasta Malborka Dowódca 22 Bazy Lotniczej w Malborku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Związek Romów Polskich

Nasi sponsorzy

Eco Malbork Sp. z o.o. Bank Spółdzielczy w Malborku

Nasi patroni medialni

Dziennik Bałtycki Polskie Radio Wrota Pomorza
xhtmlcss Stronę opracował: Łukasz Korczewski email