Ago-Semajno 2007

27.12.2007-02.01.2008
Malbork

eopl
Dziennik Bałtycki

Przybędzie grupa robocza ze stolicy

Wiesława Maciejczak

Członkowie malborskiego koła esperanto Kastelo wzięli udział w artystycznych konfrontacjach „ARtaj KONfrontoj en ESperanto” (ARKONES) w Poznaniu. Spotkali się z przedstawicielami Warszawskiego Klubu Miłośników Esperanta Varsovia Vento – głównymi organizatorami międzynarodowego zjazdu młodzieży „Ago-Semajno”, który odbędzie się w Malborku pod koniec roku.

ARKONES przyciąga do stolicy Wielkopolski esperantystów z całego świata. Konfrontacje odbyły się pod auspicjami Światowego Związku Esperanta i Polskiej Młodzieży Esperanckiej. Malborczycy mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach i seminariach prowadzonych przez przedstawicieli świata nauki, kultury, których łączy jedna wspólna pasja – język. Szczególnym powodzeniem cieszyły się koncerty: JoMo – francuskiego gitarzysty, który śpiewał bez wytchnienia w kilkunastu językach porywając publiczność, Anny Bartek – wybitnej wokalistki z repertuarem węgierskich, włoskich i greckich piosenek ludowych oraz pieśni religijnych, a także Afrika Umba – esperanckiego zespołu studentów Międzynarodowego Studium w Bydgoszczy, pochodzących z Kamerunu i Nigerii.

W najbliższych dniach przyjedzie do Malborka grupa robocza z Varsovia Vento, aby kontynuować rozmowy związane z organizacją „Ago Semajno”.

– Mimo że do spotkania młodzieży zostały jeszcze trzy miesiące, jest już ponad 100 zgłoszeń, co pozwala prorokować, że do Malborka może przyjechać nawet 300 osób. Impreza zapowiada się bardzo ciekawie – mówi Ireneusz Bobrzak, prezes Varsovia Vento.

Malborską młodzież miejscowe koło Kastelo zaprasza na bezpłatny kurs języka esperanto. Nawet jego podstawowa znajomość pozwoli na nawiązanie międzynarodowych kontaktów. W trakcie „Ago-Semajno” przewidziany jest jeden dzień otwarty dla mieszkańców miasta. Każdy młody człowiek – i nie tylko całkiem młody – może przyjść i poczuć wyjątkową atmosferę esperanckich spotkań, kiedy w grupie ludzi z kilkunastu najodleglejszych krajów świata nie jest potrzebny żaden tłumacz.

Nasi partnerzy i wpółorganizatorzy

EkMASI SKEJ KEJ FLEJA IEJ
KEJA Muzeum Zamkowe w Malborku

Nasi patroni honorowi

Marszałek Senatu RP Marszałek Województwa Pomorskiego Prezydent Miasta Gdańska Starosta Powiatu Malborskiego Burmistrz Miasta Pelplina
Burzmistrz Miasta Malborka Przewodniczący Rady Miasta Malborka Dowódca 22 Bazy Lotniczej w Malborku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Związek Romów Polskich

Nasi sponsorzy

Eco Malbork Sp. z o.o. Bank Spółdzielczy w Malborku

Nasi patroni medialni

Dziennik Bałtycki Polskie Radio Wrota Pomorza
xhtmlcss Stronę opracował: Łukasz Korczewski email